Vaddisznók (Futókalandok)

Futni indultam… Ide, a szomszédos Hárshegyre. Persze, van abban némi perverzió, hogy miután a reggel folyamán hosszasan ecseteltem a Facebookon, hogy igen, én bizony félek a vaddisznóktól az erdei futkározásaim közben, azonnal futócipőt is húzok, és irány az erdő. Mi ez? Valami bizonyítási vágy bennem, hogy csak azért is leküzdöm a félelmemet? Vagy az adrenalin játéka? Vagy csak az irományaim folytatásához gyűjtök anyagot az erdő és az érzéseim sűrűjében?

Igazából az sem segített, hogy mérnök-antispirituális-tudománykizárólagosság-hívő férjem közölte, hogy ha pont most megyek futni, éppen a vaddisznós posztom után, akkor majd jól bevonzom őket, biztosan most fognak majd szembejönni…

Egyébként tényleg rengeteg vaddisznó van itt a Hárshegyen és a környező erdőkben. Már az első pár méter megtétele emlékeztet erre, mert sokáig itt állt az a vaddisznó-csapda, amelyet a konyhaablakunkból is láttunk, és melybe rendszeresen be is tévedtek a malackák. De nem, most nem fognak jönni! Pozitív gondolkodás! Gondolj valami másra! Színes pillangók, csivitelő madárkák… Csupa béke és vidámság az erdő…

Csak lassan, ez még a bemelegítés. Mindjárt kezdődik az első emelkedő.

Csodaszép a tavaszi erdő! Ilyenkor, amikor még a lombozat nem indult meg, tele van az aljnövényzet keltikékkel. Lila és fehér színekben pompáznak. Még jut nekik elég fény. Aztán már csak napok kérdése, és zöldbe borul minden. Jót tett a természetnek az a kis eső az elmúlt napokban.

És akkor indul az első emelkedő. Csak szépen, lassan. Nem cél, hogy kiköpd a beled az elején! Apró lépések, és figyelj a lábad elé! Nem, nem jön vaddisznó. Ilyenkor fényes nappal mélyen behúzódnak az erdő belsejébe. Különben is, hány vaddisznóbalesetről tudsz? Oké, de az 1664-ben volt, és ráadásul vadászaton.

A Heni… A szegedi tájfutó barátnőm. Egyszer mesélte, hogy egy éjszakai futóversenyen megkergette egy vaddisznó. Basszus! Miért pont most jut ez az eszembe? Egyébként éjszakai tájfutás kategóriában magyar bajnok lett. Talán a vaddisznó is besegített ebbe? Végül is sokkal gyorsabb módszer a hónapokig tartó ayurvédikus diétámnál a szintidő javítására, ha egy vaddisznó kicsit besegít, nem? Ha-ha! Na! Töröl, töröl! Nyuszika, édes kis plüss nyuszika! Cicuska, apró kis doromboló cicuska… Mondom cicuska! Nem, nem feketepárduc!

A kedvenc részem az első emelkedő után következő kacskaringós lejtő. Olyan misztikus itt az egész táj. Kissé kuszán állnak a fák, olyan rendezetlennek hat minden, de mégis valami mélyen vonz benne! Furcsa ez az egész… Nem is értem magamat. Talán az énem elnyomott, árnyékszemélyisége az, amelyik itt valahogy aktiválódik, és ő érzi jól magát ebben a kuszaságban... Az érző-intuitív énem. A tüzes énem. A gondolkodó levegő-egom meg csak néz, hogy mi van... De már tudom, hogy meg kell tapasztalnom és el kell fogadnom az árnyékomat is. Ahogy a bennem élő animust, vagyis a férfit is. Na, ez talán még nehezebb. Elképesztő fickó volt ez a Jung! De mennyire igaza volt! Az ember nem csak az egojából áll. Ha nem akar róla tudomást venni, akkor is ott van az árnyéka, a rejtett énje. És minden nőben ott a férfi is, a férfiban pedig a nő. Animus és anima. A pszichológusom azt mondta, hogy a hiteles nő alapja a benne tisztázott férfi princípium. Talán ő is Jungtól idézte ezt, nem tudom. Tisztáznom kell a férfi princípiumomat! Hajaj…

Egy kilométer… 8 perc 26 másodperc. Igen, nagyjából futom a szokott időt. És mindjárt jöhet egy kis aktív séta, a következő meredek emelkedőn. Ez az az ösvény, amely egy kellemes kis kanyarral felvezet a Hárshegy szív-útjára.

A Budapesti Szent Ferenc Kórház nevével fémjelzett 5 kilométeres tanösvény célja az egészséges szív- és érrendszer fenntartása. Az úton kihelyezett táblák és feladatok ehhez nyújtanak segítséget az érdeklődő kirándulóknak.

2 kilométer… 9 perc 31 másodperc. Na, igen… A séta miatt, de azért nem rossz ez az idő.

Eszti nálunk szeretné teljesíteni a közösségi szolgálatot. Három éve ismerem őt, nagyszerű diáklány, de tényleg! Már az első diákpályázatunkon feltűnt, mennyire elkötelezett a környezetvédelem iránt. A második, egészségtudatosságról szóló pályázaton pedig remekelt, mint diák-zsűritag. Milyen feladatot lehetne neki adni, ami érdekes is, amiből tanul, és amit az iskola is elfogad? És, persze, ami az APPLiA-nak is hasznos. Az Insta… Már annyira ideje lenne létrehozni az Insta-oldalunkat! Mi lenne, ha erre készítene Eszti posztokat? Ha létrehozná a diákok APPLiA-ját? Hú, ez nem is rossz ötlet! Miért ne csinálják diákok a diákoknak szóló Insta-oldalt? És, ha beválik, ősztől meg lehetne hirdetni egy APPLiA-s közösségi szolgálati programot! Jelentkezhetnének diákok, akikkel egy találkozó keretében személyesen megismerkednék, tartanék nekik felkészítő előadást: mit várunk el, mi is az APPLiA, hogyan tudunk együttdolgozni… Aztán elkészítenék a saját 10-15 poszttervezeteiket, amelyeket – jóváhagyás és egyeztetés után – ők maguk tehetnék fel meghatározott ütemezésben az Insta-oldalunkra. Kellene dolgozniuk, de közben amolyan mentorként segíteném és tanítgatnám is őket, és a munkájukért cserébe igazolnám a közösségi szolgálat teljesítését. Ez szuper lenne! Imádok fiatalokkal foglalkozni, és ez talán nekik is tetszene, és még hasznosnak is találnák…

4 kilométer… Hú, és hol volt a hármas? Az kimaradt? Vagy csak megint átagyaltam a mobilom tájékoztatását?

Ez a Hárshegy hűvös oldala. Ilyenkor délelőtt árnyékos még, és ezt érezni a hőmérsékleten. Szeretem ezt a kört. Szeretem a Hárshegyet. Ez is olyan fura, mindig mosolygok rajta. Mert korábban nem szerettem. Egyrészt, amikor még nagyjából 18 évvel ezelőtt rendszeresen erre bringáztam, állandóan eltévedtem itt. És a sziklás ösvényeket sem kedveltem. Félek sziklás úton bringázni…

A vaddisznók… Na, látod, még sehol sem volt egy se! Nem kell parázni! Mennyire érdekes már ez a bükkfa-taktika! Még a bükkfák is a vaddisznóktól paráznak. A vaddisznók miatt van az ugyanis, hogy csak 4-5 évente hoznak termést. Nem ám minden évben! Mert akkor a vaddisznóknak túl sok táplálékuk lenne, vagyis nagyon elszaporodnának, és a sok vaddisznó felenné az összes bükkmakkot! Nem lenne utód. Ha viszont vannak évek, amikor a bükkös nem hoz termést, akkor csökken a vaddisznók száma. Így, amikor 4-5 év múlva ismét a talajra kerülnek a bükkmakkok, a vaddisznók – mivel nincsenek olyan sokan – nem fogyasztják el mindet, vagyis bőven marad arra, hogy némelyikből facsemete fejlődjék. Csoda dolog ez a természet! Imádok itt lenni!

5 kilométer… Visszafelé tartok. Most már jellemzően lefelé, így óvatosabban futok, a lábam elé figyelek. Ha nagyon elkalandoznak a gondolataim, hajlamos vagyok megbotlani és elesni. Volt már rá példa.

Az utolsó 2 kilométeren még újra teret hagyok az árnyék-énemnek, hogy kiélvezze a kusza táj gyönyörét, majd érkezik az utolsó hullámvasút… Le, fel, le és végül ráfordulok a célegyenesre. Ami, persze, korántsem egyenes, sőt, kifejezetten kanyargós. Hegyi befutóval érek haza. Kicsit sétálok még, élvezem a napsütést. Hirtelen mosoly kúszik az arcomra… Ma sem jött vaddisznó.

A hárshegyi Szív-út


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Az ötvenhez közeledve

Uszoda

Síeljünk vagy ne síeljünk? - 1. rész: Yellowstone és Val di Fiemme