Síeljünk vagy ne síeljünk? - 1. rész: Yellowstone és Val di Fiemme

 

Hányszor, de hányszor írtam már az olaszországi síeléseinkről… Több mint 30 éve érkeztünk először a Dolomitok csodálatos lejtőire. Akkor még nem tudtuk, mennyi kaland vár majd ránk a következő évtizedek során. És én, személy szerint azt sem tudtam, hogy egyszer majd eljön egy pillanat, hogy ezeket a kalandokat elkezdem más szemmel nézni.

Idén ismét más szemmel néztem a világra. Ó, és hát amúgy még a szemüveg- másság is megállja a helyét! Ez egy új síszemüveg ugyanis. No, majd erről is mesélek! Ezen a képen apuval ülünk egy szuper, hatszemélyes felvonón. Ketten. Itt régen egy lassabb, kevésbé párnázott, négyszemélyes lift járt.


Kellett ehhez az örökdiákságom, vagyis az, hogy a 40-es éveimben elvégeztem Szegeden a Környezettan és Környezettudomány képzéseket. Ezek az évek hozták meg a felismerést: hogy a fenébe tudtam úgy leélni 40 évet, hogy a környező világunk működéséből valójában semmit nem értettem. De ezzel a felismeréssel egyidejűleg az időnként iszonyatos küzdelemmel megszerzett természettudományos tudásom mellé megérkezett még valami: méghozzá a kíváncsiság. A kíváncsiság, avagy az okok felkutatása és az összefüggések megértése iránti vágy is. Az a gyermeki „miért” korszak. Tudom, egy kicsit későn. De én így is iszonyúan élvezem.

Szeged mellett pedig nagyon, de nagyon kellett hozzá az a sok személyes kihívás az emberi kapcsolataim terén, amellyel az Univerzum eltolt a falig az elmúlt évtizedben… És egy kicsit még azon is túl. Az árnyékommal vagy az animusommal való szembenézés, ismerkedés. Mára talán elmondhatom, hogy elfogadás, határhúzás.

Mert ezek a kihívások – Szeged és a természettudományok, valamint az a bizonyos önismereti út – mind kellettek ahhoz, hogy írni kezdjek. Hogy elkezdjem felfedezni azt, ki is vagyok én.

Ha tetszik, ez az elmúlt évtized olyan volt számomra, mintha lesíeltem volna a cavalesei Olimpia I-II-III pályákon. Kellemes, széles kék indulás a hegytetőn. Bár jó kis szél van… A hideg havat az arcomba hordja. Nem baj, a Nap azért süt, és ez a fontos, lehet barnulni. Majd útkereszteződések… Merre tovább? Melyik piros lesz a jobb? A jobb vagy a baloldali? Abban ott jobbra van egy elég durva törés. Bevállaljam? Hoppá, ez itt most a fekete. Lemenjek rajta? Vagy forduljunk inkább a Via del Boscora? A hosszú, erdei utacskára? Csak szépen, komótosan csússzunk le. Jóval hosszabb az út, de közben lehet nézelődni. Gyönyörű a táj. Az út szélén állatok. Na jó, nem valódi a medve meg a szarvas, és a már igencsak elkopott vadmacska sem. Ó, már megint elfelejtettem, hogy bátrabban kell nekiindulni a muflonos kanyarnak. Hát így most taposhatok egy kicsit. Igen, ez volt a könnyebb út. Valljuk be, szeretjük a könnyebb utat választani. A feketén is mentem már, de az azért igencsak combos. No, itt is vagyunk a síbárnál. Meg lehet állni egy jó kis cappuccinora. Vagy bombardinora. A pálya harmadik, alsó szakasza már gyerekjáték. Széles, lankás piros. Persze a legkönnyebb pályán is lehet hatalmasat pofára esni, ha nem figyel az ember. Ha nagyképű. Ha túlbecsüli a képességeit. Vagy ha egy őrült snowboardos hátulról elkaszálja. No, de most szerencsésen leértem. Mi legyen? Még egy kör?

Via del Bosco... Igen, erről is mesélek majd. Hogy hol is van az erdő a erdei út körül...


És mennyi változást megéltünk már ezen a pályarendszeren is! Felvonók cserélődtek egyre jobb, kényelmesebb és biztonságosabb, többszemélyes és gyorsabb masinákra. Pedig hogy szerettem azt a hosszú tárcsás felvonót! Aztán volt, hogy sütött a Nap, de olyan is, amikor egy centit nem láttunk a fehér ködben. Szinte vakon síeltünk, időnként a pályát is elhagyva. A legtöbbször szuper, ratrakolt pályákon csúsztunk, de olyan is volt, amikor jeges, hupnis, vagy olvadt volt a hó. Vagy egyáltalán nem volt hó, például az alsó, Olimpia III. és a Via del Bosco pályán, mert olyan meleg volt. Mára ez sem gond: ott vannak a hóágyúk, és remek havat csinálnak oda is, ahova az Univerzum éppen nem küld hópelyheket.

Ó, egy kicsit álmodozósra és talán túlságosan képletesre sikerül ez a bevezető. Bocsássátok meg nekem! Még annyira frissen élnek bennem az idei élmények!

Szóval, a blogomon külön „síelős lélektúrák” címszó alatt sorakoznak a gondolataim. Írtam az 1985-ös Stava-balesetről, a 2018-as Vaia-hurrikánról. A vízlepergető sídzseki dilemmájáról. A lucidum intervallumról, vagyis amikor Cavaleseben elgázolt egy snowboardos. És tavaly, amikor a korábbi évek családi sítúráit követően ismét csatlakoztunk apuval a közgázos sítáborhoz, erről is nosztalgiáztam egy sort. Akkor úgy búcsúztam, hogy „jövőre, együtt ugyanitt”.

Az Univerzum pedig meghallgatta a kívánságomat, így idén ismét útra keltünk mi kettesben apuval, hogy csatlakozzunk a remek közgázos csapathoz.

A Kíváncsiság nevű Univerzum Manó ismét befészkelte magát a fejembe, és újabb lélektúrákra inspirált. A következő részekben ezekről szeretnék írni nektek.

Oké, oké, tudom, már alig várjátok, hogy adjak valami magyarázatot, hogy is jön mindehhez a Yellowstone.

Nos, a helyzet az, hogy ezt a remek Kevin Costner sorozatot néztük a sítábort megelőző hetekben Dodóval. Az elmúlt időszak magasan legjobb sorozata szerintem. De azt biztosan állíthatom, hogy engem a legjobbkor talált meg. Az, hogy elképesztően izgalmas történet, remek rendezéssel, szereplőkkel és csodálatos felvételekkel, csak az érem egyik oldala. A másikon pedig számtalan olyan emberi, társadalmi és kulturális kérdést is boncolgat, amelyek engem nagyon megszólítottak.

Nem fogok spoilerezni, ha szeretnétek, majd megnézitek. Ami miatt most itt említem, az az, hogy az egyik alapkérdése a montanai hagyományos, cowboyos állattartó életmód és a ne építsünk-e inkább síparadicsomot reptérrel a hegyekbe kérdés összeütközése. Persze, a filmnézés közben az ember drukkol a főszereplőknek, a természetnek, és talán még el is ítéli a gonosz vállalatokat és változást akarókat. Bennem is ilyen érzések kavarogtak. És talán sosem indultam volna el egy újabb lélektúrára magamban, ha nem épp akkor nézem ezt a filmet, amikor síelni indulok egy olaszországi síparadicsomba.

Nem fogom elmondani, hogy mi történt a filmben Montanában. Főként, mert van még két rész, amit nem láttam, így nem is ért még véget a történet, nem tudom a választ. Lehet, hogy ezzel az ötödik évaddal sem ér még véget.

Síeljünk-e vagy ne síeljünk?

Sokszor gondoljuk, hogy egy kérdés, kihívás egyszerű. Fekete vagy fehér. De a legtöbbször szerintem nem az. A filmben sem. És az én történetemben sem. Erről fog szólni ez a sorozat.


Ha kíváncsiak vagytok a korábbí írásaimra, íme, itt találjátok őket:

A Stava-baleset

A Vaia-hurrikán

Lucidum intervallum, avagy a síbalesetem

Újra a közgázos sítáborban

A vízlepergető sídzseki dilemmája

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sanyi bá, köszönöm...

Az ötvenhez közeledve

Uszoda