Lélektúrák Szlovéniában (6. rész) - Bled

Bled különleges geológiája és festői tájképe miatt egy közkedvelt és jól ismert turisztikai úticél. Nem találkoztam még olyan emberrel, aki járt ott és ne áradozott volna a szépségéről.

Bled - a kis sziget

A körbelátható és körbejárható méretű tavacska, benne egy apró kis szigettel és spirituális központtal, a tó partján hatalmas sziklával és a sziklán már 1004-ben is írásos emlékkel rendelkező várral, a Júlia-Alpok környező hegyei által őrizve valóban egyedülálló ékszerdoboz. Talán a blediek még a bohinjiaknál is türelmesebben várták a teremtést, s miután Isten rájött, hogy róluk is megfeledkezett, őket ezzel a csodával kárpótolta.

Bled - a vár

A tó, melyet glaciális és tektonikus erők hoztak létre, 1,4km2 területű; nagyjából 2km hosszú és másfél km széles. Legmélyebb pontja 30m, mely a kis szigethez közel található. Itt haladt végig a jég, mely a mély árkot vájta, a pici sziget pedig valaha olyan magas hegycsúcs volt, hogy a táj átrendeződése után is szárazföld maradt. A tó 475 méteres tengerszint feletti magasságon található, a tó partján a vár pedig az 599 méter magas sziklára épült. Tehát egy jó kis 125 méteres emelkedéssel kell számolnia annak, aki felmászik a várba a tópartról.

A különleges geológiai adottságain túl mi mindenről híres még ez a település? Nos, én a számunkra is fontos történelmi, valamint a természetgyógyászati jelentőségét emelném ki.

1938. augusztus 29-én itt került aláírásra a Bledi-egyezmény Magyarország, valamint a kisantant államai (Csehszlovákia, Románia és Jugoszlávia) által. Az egyezményben a kisantant elismerte Magyarország egyenrangú fegyverkezési jogát, cserébe Magyarország lemondott a Trianoni békeszerződés által elvett területek erőszakos visszafoglalásáról.

Persze, ha már történelem, akkor azt is meg kell említeni, hogy mind Karagorgevic, mind Tito itt építette ki nyári rezidenciáját. Ez a ház ma tóparti luxusszálloda. A második világháborúban a Bledi-vár náci főhadiszállás volt.

De evezzünk most inkább békésebb időszakok felé. Élt a XIX. században egy híres, svájci természetgyógyász, Arnold Rikli. Bled neki köszönheti a turizmus fellendülését, ugyanis, miután saját betegségéből itt gyógyult ki, Rikli Bledben hozta létre saját természetgyógyászati központját az 1850-es években. A központ gyorsan az arisztokrácia által kedvelt luxushellyé vált. A speciális Rikliterápia három fő részből állt: egyrészt hidroterápiából, mely ebben az esetben a hideg vízben úszást és egyéb fürdőterápiákat jelentette, helioterápiából, egyszerűbben szólva napozásból (melyet meztelenül kellett megvalósítani), valamint a friss levegőn történő sétából. Ez utóbbi céljára különleges ösvényeket alakítottak ki a hegyoldalban. Ha a várban elidőzünk a Riklinek emléket állító toronyterem kiállításán, akkor azt is megtudhatjuk, hogy ezen három fő terápiapillér mellett fontos volt még a masszázsterápia, valamint a vegetáriánus és az alkoholt mellőző étrend is. Ez utóbbi, mármint az étrend, lehetett a legnépszerűtlenebb terápiás elem, mert – ahogy megtudható a kiállításon –, Rikli kínált azért alternatívát az elégedetlen arisztokratáknak.

Azért, ha jól belegondolunk, a Rikli-terápiát többféleképpen is értelmezhetjük. Egyrészt remek marketingprogramként, hiszen az amúgy mindenki számára elérhető megoldásokat, mint az úszás, napozás és séta némi aprósággal kiegészítve, ügyesen, luxusprogramba csomagolva adta el a gazdagoknak. Másrészt láthatjuk azt is, hogy a természet számtalan gyógyító csodát kínál nekünk, hiszen a víz, a napfény, a jó, hegyi levegő és a rendszeres, közepes intenzitású mozgás, mint a séta vagy az úszás tényleg csodákra képes. Főleg, ha még egészséges táplálkozással is kiegészítjük. Nagyjából ezt hívjuk egészséges életmódnak. Harmadrészt, és talán ez az első kettőnek egyfajta eredménye is lehet, tekinthetjük mindezt egy tükörnek is, amelybe, ha belenézünk, megláthatjuk önnön gyarlóságunkat. Azt a kihívást, hogy vajon mennyire vállalunk felelősséget a saját sorsunkért és mit teszünk meg saját magunkért, szemben azzal, hogy mennyire várjuk a megoldást másoktól vagy ilyen-olyan csodamegoldásoktól, csodaszerektől.

Mi Dodóval ezúttal a terápiának csak a harmadik összetevőjét, a jó levegőn történő sétát alkalmaztuk, a hideg vízben úszást, valamint a meztelen napfürdőzést, különös tekintettel a téli időjárásra és a napsütés hiányára, kihagytuk. Úgy terveztük a napunkat, hogy először áthajózunk a kis szigetre, majd felmászunk a várba.

Hajóval a bledi kis szigetre

Előbbire az elektromos hajót választottuk, mely a Park Hotel előtti kis kikötőből indul óránként. 15 perc alatt vitt el minket a szigetre, ahol egy órát kaptunk körülnézni. Ez bőven elég, mert tényleg aprócska földterületről van szó. A leghíresebb épület a XVII. századi barokk Szűz Mária búcsújáró templom. Különlegessége a szép freskóin túl, hogy az oltár előtt a padok közé lóg be a harangkötél, melyet meghúzva bárki harangozhat. Állítólag szerencse éri, aki ezt megteszi. Egyet tippelhettek, hogy kettőnk közül harangozott-e valaki, és ha igen, ki. Nos, igen, eltaláltátok.

Dodót a harangozásnál sokkal jobban érdekelte a harangtorony tetejében elhelyezett óra, melynek minden alkatrésze jól látszott. Mert, természetesen, felmásztunk az 52 méter magas toronyba a 92 lépcsőn. Szerencsére (ami a harangozást követően, láthatjátok, elég gyorsan megérkezett), éppen déli 12-kor értünk fel az órához, így Dodó megcsodálhatta működés közben a bonyolult szerkezetet. Persze, Dodó azóta sem látja át a tágabb igazságot és összefüggéseket… De hol vagyunk még a közös lélektúráink végétől…

A partra visszatérve nekiindultunk az ösvénynek, mely a várba vezetett minket.

Nekem borzasztóan tetszett a Bledi-vár! Egyrészt fantasztikus volt a kilátás, még így a misztikus ködben is. Másrészt nagyon jól megcsinálták a szlovének. Van minden, amire egy látogató vágyik: múzeum befogadható mennyiségű információhalmazzal, ajándékbolt (rengeteg plüss sárkánnyal, kézműves kozmetikumokkal és egyéb helyi csecse-becsékkel), nyomda ott álló autentikusan öltözött nyomdásszal, aki a Gutenberg-féle nyomdagéppel mindenféle érdekességeket nyomtat az érdeklődőknek. Amelyek, természetesen megvásárolhatók. De ha nem vásárol az ember, akkor is kedvesen, udvariasan és türelmesen elbeszélgetnek vele. Meg, persze, apró kis kápolna Betlehemmel és karácsonyi zenével. QR-kóddal letölthető applikáció, mely végigkalauzol a váron. Borospince, füvészkert… Étterem és kávézó. Szóval, tényleg nagyon klassz és befogadható program a vár megtekintése.

A vár teraszán

A kis sziget a várból

A vár egy részlete

A tópartra visszaérve sétáltunk még kicsit, megnéztük a helyi karácsonyi vásárt, majd visszaindultunk az autóhoz. A borongós idő ellenére az eső ezúttal is elkerült minket. Talán még ez is a harangozás hozadéka volt.

Az autóba beszállva ezen a ponton már egy kicsit izgultam, mit fog szólni Dodó, ha megint Bryan Adams-et indítom el a zenelistán. De semmilyen ellenkezést nem tanúsított. Még mindig bírta… Jól felhangosítottam az egyik kedvenc számomat a So happy it hurts albumról. On the road…


Hiába, imádom!


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sanyi bá, köszönöm...

Az ötvenhez közeledve

Uszoda