400 - A tengeri fű

Búvárként azért merészkedünk a tenger mélye felé, hogy csodákat lássunk. Olyan dolgokat, melyeket nem láthatunk a szárazföldön. Például különleges tengeri élőlényeket, izgalmas geológiai formációkat. De talán a kíváncsiság mellett sokunknál van még egy fontos motiváció: hogy elmerüljünk a csend és béke birodalmában, ahol csak a lélegzetvétel lassú, ütemes hangjait halljuk, ahogy a légzőautomatából a fülünkbe érnek a hanghullámok. Ahol egy dolog biztosan nincs: rohanás. Lassúak a mozdulatok, az uszonycsapások. Lassú a süllyedés és az emelkedés. Lassú az úszás is. Az ember tényleg teljesen kikapcsol a felszíni világból, hirtelen mindenről megfeledkezik, ami amúgy a merülés előtt foglalkoztatta, és majd újra fogja, ha véget ér a varázslat. A lebegés súlytalan élménye mintha egyéb, a vállunkat nyomó súlyainktól is megszabadítana egy időre. Legalább a merülés idejére.

Hát ez én lennék, talpig búvárban :)

Számomra, az igencsak izgága és aktív búvárpalánta számára talán ez volt a merülésben a legvarázslatosabb dolog. Nem is kellett hozzá igazán mélyre merülni, hiszen lebegni, elmerülni a gondolatnélküliségben sekélyebb vizekben is kiválóan lehet. Megvannak bennem azok a pillanatok, amikor egy-egy merülés végén örömmel nyújtottam kicsit hosszabbra az öt méteren teljesítendő háromperces biztonsági megállót, és élveztem a lebegés nyugalmát. Ekkor gyakran érzi azt a búvár, hogy ne, még ne érjen véget ez a pillanat. Még maradjunk egy kicsit. Akár egy tengerifű-mező felett is, meditatív állapotban nézve, ahogy a víz játszadozik a fűszálakkal, melyek a kollektív engedelmesség és rugalmasság jegyében szabályosan, együtt mozognak a természet erőivel.

Persze, nem ismerek olyan búvárt, aki azért merül, hogy a tengeri füvet nézegesse. A merülés során talán csak akkor figyelünk rá, amikor mutatja nekünk az áramlás irányát. Egyébként jellemzően észre sem vesszük. A szemünk más élmények, érdekesebb élőlények után kutat. Talán ez a búvár sem vette észre...

A kép forrása: Priscapac Diving Center Facebook-oldala

Pedig nagyon is figyelmet érdemel ez a különleges élőlény, latin nevén Posidonia oceanica. Ugyanis a Föld összes növénye közül ez képes a legtöbb szén-dioxidot megkötni és tárolni. Ötször többet, mint a mangrove, a következő „legjobb” ebben a kihívásban, és 35-ször gyorsabban, mint az esőerdők. Bár az óceáni talajnak mindössze 0,2%-át borítja fű, mégis a teljes óceáni szén-dioxid tárolás 10%-a ennek a növénynek köszönhető: hektáronként 20 tonnát is képes megkötni és tárolni. Ami még nagyon különleges az esetében, hogy nem a levelekben, de még csak nem is a gyökerében tárolja a szén-dioxidot, hanem az üledékben. Miért van ennek jelentősége? Mert az üledékből nem kerül vissza az atmoszférába (míg a fából, ha pl. elégetjük, igen).

Ráadásul a legfrissebb kutatások szerint a tengeri fű a műanyag-szennyezések raktározásában is jeleskedik.

Ezeket korábban én sem tudtam. Az APPLiA tavaly megválasztott elnökének, Hakan Bulgurlunak a könyvében olvastam (A mountain to climb; A Mountain to Climb: The Climate Crisis: A Summit Beyond Everest: Hakan Bulgurlu: 9781913532925: Amazon.com: Books).

Fura, nem, hogy néha milyen csodák mellett megyünk – vagy úszunk – el? 399 merülés során tényleg csak az áramlásjelzőt láttam benne. No, de a 400-on már más szemmel nézek majd a tengerifű-mezőkre. Meg addig is, hacsak egyszerűen úszkálok felettük…


Priscapac felülről

Ma igencsak szeles napunk van. Elképzelem, ahogy ide-oda mozognak a fűszálak a vízzel...




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sanyi bá, köszönöm...

Az ötvenhez közeledve

Uszoda