Irány Szicília! (2. rész - Palermo)

Megérkezésünk napján felkerekedtünk és az óvárosi részen sétálgattunk. Palermo Szicília fővárosa, és arany kagylónak is nevezik különös, hegyekkel és a tengerrel körülölelt fekvése miatt. A normann és az arab időszak is rajta hagyta keze nyomát. Ennek ékes megtestesülése például a Palermoi katedrális. Két híres uralkodó, II. Roger (normann) és II. Frigyes sírja is itt található; utóbbi Palermot tette meg a Német-Római Birodalom fővárosává. 



A katedrális

Sétánk során picit a Mercato del Capo piaci hangulatába is belekósoltunk. Bár már jócskán délután volt, így inkább a pakolási műveletekben volt részünk. No, meg abban, ami a nap végén marad az utcán. Az az igazság, hogy is fogalmazzak, szóval Palermoban nem kis kihívást jelent a hulladékgazdálkodás. Igazából az ember fél perc alatt túllendül a kérdésen, ha egyébként azért jött, hogy Palermot kicsit megismerje. Ha nem tenné, akkor valójában mással sem foglalkozna. Így mi is az apró utcácskákra és a helyi jellegzetességekre fókuszáltunk.

A kedvenc képem magamról, Dodótól
Egy izgalmas szűrővel

Narancsfa

Bódé

A katedrális közelében


Izgalmas volt megfigyelni a parkolási rendet is. A zebra náluk szabad parkolóhely; pontosabban nem szabad, mert jellemzően ott is állnak autók. A sarok és az 5 méter szabályát is speciálisan értelmezik: megfigyelésem szerint náluk ez úgy érvényesül, hogy a sarokról 5 métert még simán ki lehet lógni, bele a kereszteződésbe.

Parkolás Palermoban

Palermo középpontja egy érdekes útkereszteződés: ez a Quattro Canti. A teret Il teatro del Sole-nak, vagyis a 16 millió C°-os égitestünk, a Nap színházának is hívják: az építészeti tervezésnek köszönhetően különleges fényjátékban részesíti az épületeket.   

Quattro Canti (azaz itt a négyből kettő :))

Itt pedig mind a négy...  és Dodó :)


Másnapra hagytuk a Kapucínusok Katakombáinak meglátogatását. Ez a temetkezési hely arról híres, hogy 1284 mumifikálódott holttestet rejt; köztük 163 gyermekét. Pontosabban egyáltalán nem rejti, vagyis csak annyira, hogy magába a katakombába be kell mennünk. Ott azonban vagy a falon levő kis mélyedésekben vagy egymás fölötti polcokon mindenki láthatja a halottakat. A legtöbbjük már inkább felöltöztetett csontváz, de vannak olyan testek is, melyek még tartalmaznak szöveteket. Többszáz évre tekint vissza ez a temetkezési hely. Amikor a kapucínus rend megkapta a földterületet a XVI. században a városvezetéstől, még nem tudták, hogy különlegességet kaptak. Erre akkor jöttek rá, amikor egy exhumálás során észrevették, hogy az első ide temetett barátok teste hosszú évek után sem bomlott le. Ezt égi jelként értékelték, és 1787-ben meghirdették a szigetlakóknak, hogy bárki temetkezhet ide. Persze, aki kifizette a temetkezés díját. Egy idő után már külön folyosókat jelöltek ki a nőknek, a gyerekeknek, a férfiaknak, sőt, még egyes foglalkozásoknak is, valamint a szüzeknek. Az utolsó halottak a 20. század elején kerültek ide. A leghíresebb közülük a 2 éves Rosalia Lombardo holtteste. A kislány 1920-ban tüdőgyulladásban hunyt el. Szülei bebalzsamoztatták. Így most is úgy fekszik ott, mintha csak aludna.

Készültem lelkiekben erre a látogatásra. Gondolkoztam azon, ha az ott eltemetett emberek tudták volna, hogy egyszer majd turistalátványosságként fogja őket nézegetni az egész világ, vajon mit szóltak volna? Akkor is oda szerettek volna kerülni? Azt gondolták-e, hogy ha a testük ily módon jobban megmarad, akkor a túlvilágon vagy a feltámadáskor előnyben lesznek azokkal a társaikkal szemben, akik holtteste a földbe kerül? Egyesek még azt is meghagyták, milyen ruhában kell őket kiállítani, és mikor milyen ruhára kell majd cserélni az öltözéküket. A halál misztériuma mindig is az emberiség része volt. Része ma is, és mindig az is marad. Mindenkinek szíve joga, hogy miben hisz. Számomra ebben a témában érdekes és elgondolkodtató olvasmány volt Michael Newton: Journey of souls (magyarul Lelkünk útjaiként jelent meg) című könyve, melyben a hipnózissal foglalkozó pszichoterapeuta azokat a tapasztalatokat összegzi, melyeket páciensei a hipnózis állapotában meséltek el neki a korábbi életeik közötti létfázisokról. Vagyis lelkünk útjairól.

Én úgy gondolom, hogy ha hiszünk, ha nem hiszünk abban, hogy a halálunk után is jön valami, akkor is érdemes ebből a mostani életünkből a legjobbat és a legtöbbet kihozni. Nem beszélve önmagunkról, a saját testünk, lelkünk, szellemünk fejlődéséről, jobbá válásáról. Elfogadva és tiszteletben tartva azt, hogy éppen hol tartunk az utunkon. Értékelve minden útitársat, akivel találkozunk, akik rövidebb vagy hosszabb időre elkísérnek minket. És, igen, egyszer majd mind eljutunk oda, hogy ennek a földi utunknak vége lesz. És akkor majd mindannyian megkapjuk a kérdéseinkre a válaszainkat. Ki tudja, talán olyan helyzet is előfordult már, hogy a katakomba látogatói önmaguk korábbi testeit nézegették turistaként (anélkül, hogy tudtak volna erről). Lehet, hogy egykor én is egy voltam közülük?

2022. januárjában indult egy tudományos kutatás. Negyvenegy gyermek holttestének vizsgálata során arra kerestek választ a kutatók, hogy kik lehettek, milyen életet élhettek és hogyan halhattak meg a gyerekek. Valamint a mumifikálódási folyamatra is kíváncsiak voltak. Röntgenkészülékekkel vizsgálták a holttesteket. A kétévesre tervezett kutatási projekt talán mostanság fejeződik be. Annyit találtam róla a neten, hogy 2022 szeptemberében még visszatértek fogmintákat venni. Erkölcsi kérdéseket is felvetettek, és egy tanulmányt is készítettek 2022. márciusában. De ez a tanulmány sincs ingyen: ha az absztrakton túl a részleteket is el szeretnénk olvasni, akkor 48 óra alatt 53 dollárért megtehetjük. A világon semmi sincs ingyen: 1787-ben a temetkezésben volt, ma a holttestek nézegetésében van üzlet. De még az etikai kérdéseket tárgyaló tudományos tanulmány elolvasásában is.

Eleve eldöntöttem, hogy nem fogok készíteni fényképeket a holttestekről. De ez jelenleg tilos is. Ha szeretnétek mégis képeket látni Rosaliaról és a falhoz rögzített emberekről, akkor ezen oldal alján a Qubit-cikkben láthatjátok ezeket.

Virágárus a Katakombák előtt. 

A katakomba után a Normann Palota és a benne található híresség, a Cappella Palatina felé folytattuk utunkat. Ezt a híres kápolnát II. Roger terveztette 1130-ban.

A Normann Palota előtt

A Cappella Palatina

Utunk során – ezúttal teljes pezsgésében – megtekintettük a Mercato del Capot, és a Mercato di Ballarrò-t is, Palermo két leghíresebb piacát.


A piacokat mindenképpen érdemes megnézni Palermoban!


A délután folyamán pedig ellátogattunk Palermo botanikus kertjébe. Ez nálunk állandó program, ha utazunk: ha van botanikus kert, szeretünk benne bóklászni. Az sem zavart minket, hogy pár csepp eső is esett ezúttal a délelőtt folyamán gyülekező felhőkből.



A botanikus kertben

Már Palermo belvárosában, majd a Normann Palota kertjében is találkoztunk egy nagyon különleges fával. Ez a hatalmas fikuszféleség Ausztráliából származik, és fantasztikus látványt nyújt a maga kusza és gigantikus megjelenésével.



A belvárosi fikuszok (és mi)


A Normann Palota kertjében


A botanikus kertben



Ez a napunk épp húshagyó keddre esett. A húshagyó kedd a farsangi szezon és a karneválók utolsó napja. 

A Hetedhétország így ír erről az időszakról:

"A téli ünnepkör utolsó része a farsang, amikor karneválok és vidám felvonulások váltják egymást. A karneválok már évszázadok óta izgalmas látványosságnak számítanak. A farsang hazája Olaszország, ahol ez a régi római Saturnália ünnepekből származott, amelyeket a keresztény egyház nem tudott a nép tudatából kiirtani, és kénytelen volt e régi pogány ünnepeknek némi vallásos színezetet adni.

Az elnevezés a középkori latin carne levare, „a hús elhagyása” kifejezésből alakult ki. A hús szó azonban nem csak a keresztény ünnep böjtmegelőző jellegére utal, hanem a farsangi eszem-iszomra is. Ilyenkor ugyanis rengeteg hús (disznó, marha, és csirke) fogyott."

Másnap, hamvazó szerdán kezdődik a nagyböjt, mely a húsvéttal zárul. A farsangi szezonban és húshagyó kedden ezért sok húst fogyasztanak a hagyományokat követők, egyes karneválok pedig világhírűek (pl. a velencei).

Szicílián is számos városban rendeznek farsangi mulatságokat és karneválokat. Palermo környéként a Termini Imerese-i és a Corleone-i a leghíresebb. A Catania-i állítólag a sziget legrégebbi karneválja (bár ahogy olasz oldalakon olvasgattam nyelvtanulási és a helyszínhez talán autentikusabban kötődő helyi leírásokból, ezt a címet több városka is magának tudja be). Nekünk most nem volt részünk ünnepségben, de a nyomait láttuk az utcákon: gyakorlatilag Palermoban, Cefaluban és Taorminában is konfettiszőnyegen járkáltunk. Palermoban egyetlen karneváli díszlettel találkoztunk az utcán; gyorsan csináltunk is róla fényképet.



Konfettik

Szerdán reggeli után továbbindultunk Cefaluba. Február 14-éhez, hamvazó szerdához érkeztünk. De én nem erről szeretnék írni. Idén ugyanis ez a vallási ünnep épp Valentin-napra esett. A szerelem ünnepére.

Az élménybeszámolóm következő részében a Cefalu-i léleltúráimmal folytatom.


Érdekességek, felhasznált irodalom

Palermoról a Hetedhétország elbeszélésében (szeretem ezt az oldalt)

A Quibit cikke a katakomba-kutatásról

A tudományos tanulmány 48 órára 53 dollárért (de az absztrakt ingyenes)

Karneválok Olaszországban (Hetedhétország)

Karneválok Szicílián

Palermo today (karneválok)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sanyi bá, köszönöm...

Az ötvenhez közeledve

Uszoda