Bedobjuk vagy ne dobjuk? (Képmás)

Bedobjuk vagy ne dobjuk? Ez itt a kérdés…

Ez a cikkem a Képmás magazin májusi számában jelent meg a Kis döntések, nagy dilemmák rovatom részeként.

A csomagoláson ikon jelzi, hogy bedobhatjuk. A Fővárosi Csatornázási Művek munkatársai szerint azonban nem szabadna bedobnunk egyiket sem. A nedves törlőkendők kihívásához érkeztünk.

Vitatkozunk a férjemmel. Ő váltig állítja, hogy ott áll kristálytisztán a csomagoláson, hogy a nedves toalettpapír bedobható a WC-be. Ő ugyan nem fogja külön gyűjtögetni, hozza meg a döntését. Én kitartóan magyarázom neki, hogy a Fővárosi Csatornázási Műveknél (FCSM) elmondták, milyen hatalmas gondot okoznak a csatornarendszerbe kerülő nedves törlők. Míg a hagyományos WC-papír szétmállik már a házunk WC-csészéjét elhagyva, addig a nedves törlőkendők hosszabb ideig egyben maradnak. A csatornahálózatban uralkodó viszonyok mellett így hozzájárulnak az ún. „csatornaszörnyek” képződéséhez. Ezek a rémségek egyre növekvő, összetapadó csomók, melyek főként a szét nem váló nedves törlőkendőkből, a rendszerbe kerülő hajból és zsiradékokból jönnek létre. Volt már, hogy 400-500 kg-os „szörny” is keletkezett a csatornában – meséli Barabás Győző, az FCSM környezetgazdálkodási igazgatója. Nemcsak dugulást okozhatnak, hanem a szennyvíztisztító berendezéseit is tökre teszik. Eltörik például az átemelő szivattyúk alkatrészeit.

Bátori Marianna, az FCSM kommunikációs vezetője hozzáteszi: a dugulások már a lakóingatlanoknál is jelentkezhetnek, hiszen ezen csövek átmérője a legkisebb. A lakossági szemléletformálásra is sok energiát fordít az FCSM. Talán ennek is köszönhető, hogy az elmúlt néhány évben picit javult a helyzet. Kiemeli, hogy hiába jelzi a csomagolás, hogy az adott nedves törlőkendő a WC-be dobható, hiába gondolja azt a gyártó, hogy a terméke nem okoz gondot, a csatornázási művek munkatársai nap mint nap szembesülnek azzal, hogy a nedves törlők a dugulásokban nagy szerepet játszanak, mert többségük annyi idő alatt nem foszlik szét, amíg a tisztítótelepre ér.

De ha nem jó, ha bedobjuk a WC-be, miért írja rá a gyártó, hogy bedobható?

Az Essity Hungary Kft. képviselője, Forgách Réka elmondja, hogy a fejlesztések eredményeként 2022 óta olyan nedves toalettpapírt forgalmaznak az egyik legismertebb nedves toalettpapír-márkanév alatt, mely kétszer gyorsabban szétázik a szennyvízben. Ezt az újítást a termék csomagolásán is jelzik. Hozzáteszi, hogy az ún. nem szőtt anyagok és kapcsolódó iparágak vezető globális szövetsége, az EDANA nagyon szigorú előírásokat határoz meg annak érdekében, hogy tényleg csak arra a termékre kerüljön rá a WC-be dobhatóságot jelző ikon vagy felirat, mely nagyon rövid időn belül szétfoszlik a csatornában. Az ikon feltüntethetőségéhez az örvényt generáló ún. Slosh-box teszten kell átmenniük a termékeknek. Azt is kiemeli, hogy fontos különbséget tenni az egyes nedves törlőkendők között. A toalettpapírok mellett ott vannak még az intim törlők, a baba popsitörlők, arc- és kéztisztító kendők is, és ez utóbbiaknál jelzi is a gyártó, hogy ne dobjuk őket a WC-be. Forgách szerint figyelnünk és követnünk kell a jelöléseket és a feliratokat, és abban az esetben is, ha azt látjuk a csomagoláson, hogy a nedves toalettpapír a WC-be dobható, egyszerre maximum két törlőkendőt használjunk a WC-papírt kiegészítő higiéniai céllal.




Ennyi információ után elhatároztam, hogy egy otthoni áztatási tesztbe kezdek. Három féle nedves toalettpapírt teszteltem: az elsőre azt írta a gyártó, hogy új generációs törlő, mely kétszer gyorsabban szétázik, mint a korábbi, és bedobható a WC-be. A második csomagolása szintén jelezte a WC-be dobhatóságot. A harmadikon nem volt ilyen jelzés; egyszerűen csak nedves toalettpapírnak volt feltüntetve. A kísérletben részt vett még egy intim törlő és egy baba popsitörlő is, valamint négy különböző papírzsebkendő. Ezek esetében (egy papírzsepit kivéve az öt terméknél) jelezte a gyártó a csomagoláson vagy azt, hogy ne dobjuk a WC-be, vagy azt, hogy a szemetesbe dobjuk. Természetesen az otthon általunk használt WC-papír is beszállt az áztatási versenybe, és nem is árulok el nagy titkot, ha mindjárt jelzem is, hogy meg is nyerte azt. Az első, kétórás teszten már darabokban volt a WC-papír, minden mechanikai behatás nélkül is. A három nedves toalettpapír esetében kb. 10-12 óra kellett ahhoz, hogy az ujjamon szakadozni kezdjenek, amikor kiemeltem őket. Az intim törlő, a babatörlő és a papírzsepik pedig még 24 óra elteltével is vígan tartották magukat.

Abban talán mindannyian megegyezhetünk, hogy fontos figyelnünk a csomagoláson a jelzéseket, és ha egy papírtermék nem való a WC-be, akkor semmiképpen ne dobjuk oda.

Hogy a nedves toalettpapírt bedobjuk-e vagy inkább a kukába kerüljön, mindenki döntse el maga. Ebben a kérdésben nem vállalhatom a döntőbíró szerepét az FCSM és a gyártók között. Mi a férjemmel egyelőre úgy oldottuk fel a családi vitát, hogy megbeszéltük, ha valaha fürdőszoba-felújításba fogunk, a jelenlegi kád helyett zuhanyzót tervezünk, és akkor befér majd még egy bidé is a WC mellé.

 

(Megjegyzés: a teljes tesztsorozatot dokumentáltam, ppt-ben és 12 videoban elérhető a teljes anyag nálam.)

És még néhány gondolat a cikkhez extrában; ezeket kvázi tanulságként jegyzeteltem le magamnak a kísérletem végén:

      A WC-papír és az aqua tube guriga nagyon gyorsan felaprózódik még álló vízben, mechanikai hatások nélkül is.

      A nedves toalettpapírok aprózódásához mechanikai hatások nélkül kell kb. 10-12 óra.

      Vélelmezhető, hogy a nedves toalettpapírok a csatornában sokkal korábban szétáznak, aprózódnak, az őket érő mechanikai hatások miatt (áramlás, örvények, súrlódás).

      Az intim törlőkendő, a baba törlőkendő és a papírzsebkendők többsége esetében jelzi a gyártó, hogy ne dobjuk a WC-be / a szemetesbe dobjuk, s ez nem is véletlen.

      A WC-be nem dobható termékek biztosan hozzájárulhatnak a „csatornaszörnyek” keletkezéséhez, duguláshoz és a csatornarendszer berendezéseinek károsodásához vezethetnek.

      Hogy a WC-be dobhatóként árusított nedves toalettpapírok elég gyorsan, elég apró darabokra foszlanak-e szét a csatornában, ez a kérdés továbbra is nyitott maradt (az Essity Hungary Kft. képviselője szerint igen, a Fővárosi Csatornázási Művek képviselői szerint nem).

      Nem elég, hogy biológiailag lebomló egy termék, mert az is fontos, hogy milyen gyorsan és hatékonyan esik szét, aprózódik a csatornarendszerben.

      Termék és termék, papír és papír között is van különbség.

      Még nedves toalettpapír és nedves toalettpapír között is van különbség.

      Fontos, hogy figyeljük a csomagoláson elhelyezett tájékoztatókat, és csak azt dobjuk a WC-be, amely termék csomagolásán ezt kifejezetten jelzi a gyártó, hogy bedobható (vagy legalább azt, hogy az adott termék nedves toalettpapír).

      A gyártó további tanácsa, hogy a nedves toalettpapírokat is csak a WC-papírt követően, azt kiegészítő higiéniai céllal használjuk, és egyszerre maximum 2db-ot dobjunk a WC-be.

    ÉS VÉGÜL: A PAPÍRZSEPIKET NE HAGYJUK AZ ERDŐBEN ELDOBVA! KÖNNYEN GONDOLHATJUK, HOGY PAPÍR ÉS MAJD LEBOMLIK, DE EZEK A PAPÍRZSEPIK OLYAN SZERKEZETTEL KERÜLNEK FORGALOMBA, MELY SOK MINDENNEK ELLENÁLL. KÖZEL SEM ESIK SZÉT ÉS BOMLIK LE OLYAN GYORSAN, AHOGY GONDOLNÁNK! ÉS SZERINTEM NAGYON RONDA A TERMÉSZETBEN AZ ELDOBOTT, HASZNÁLT PAPÍRZSEPIK LÁTVÁNYA.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sanyi bá, köszönöm...

Az ötvenhez közeledve

Uszoda