Lélektúrák Pugliában - 1. rész: Miért utazunk?

Mindig is szerettem utazni. Lassan 14 éve vagyunk együtt Dodóval, és együtt is nagyon sokat utaztunk az évek során. Így hozta az életünk. Gyakran kötöttük össze a munkát a kikapcsolódással: amikor nekem volt az éves APPLiA-találkozóm, akkor ő csatlakozott és toldottuk meg a háromnapos hivatalos programot néhány nap kirándulással. Így voltunk együtt például Skóciában (neki azóta is az a kedvenc utazása), és Isztambulban. Amikor pedig neki volt hivatalos – szárazföldi – búvárprogramja, akkor én utaztam vele. Eljutottunk a Fülöp-szigetekre, Egyiptomba és Norvégiába is. Előző két helyen a szárazföldi programot vizessel, vagyis búvárkodással is kombináltuk.

Szeretünk túrázni, biciklizni, és ezek a közös tevékenységek is közelebbi és távolabbi utazásokban öltenek testet.

De a kétlaki életünk is hozzájárul ahhoz, hogy utazunk. Egyrészt nekem utazás az is, ha Korculán meglátogatom őt. Ha onnan felfedezzük együtt a környéket, pl. Mljetet vagy Lastovot, ahogy 2021 őszén tettük. És mivel így valójában kimarad a hagyományos közös nyári nyaralás az életünkből, időnként ezt télen pótoljuk. 2022 telén így jutottunk el Mauríciuszra.

Szóval, akár azt is mondhatjuk, hogy mi egy utazó páros vagyunk.

Amióta tavaly karácsonykor úgy döntöttünk, hogy az egymásnak szánt tárgyi ajándékok helyett inkább utazásba fektetjük a pénzt, és karácsonyi ajándékként februárban Szicíliára utaztunk, azóta ezt az elvet még tudatosabban követjük. Így idén az ötvenéves születésnapomra azt kértem a családomtól, hogy utazással ajándékozzanak meg. A választásom pedig Dél-Olaszországra esett.

Persze, nagy része van ebben az olasz-rajongásomnak. De annak is, hogy jó ideje nézegettem már, hogy Bariba megy közvetlen repülő. Valahogy mindig megakadt rajta a szemem a reptéri kijelzőkön. Hívott engem.

Szóval, irány Bari, Puglia. Ahogy ezt eldöntöttük, már jöttek is szembe a Facebookon az utazási ajánlatok és ötletek. Megtetszett nekünk egy animációs kisfilm, mely egy ötnapos körutazást javasolt.

Dodó ki is választotta a szálláshelyeket és autót is foglalt. Megbeszéltük, hogy ő fog vezetni; Szicílián is végig ő vezetett, így feleslegesen fizettük ki a nem kicsi extra díjat a második sofőrre. Tanulva ebből, meg tudván, hogy valójában nagy távolságokat nem fogunk menni, ezúttal csak őt jelöltük meg autóvezetőként. Megérkezvén Bari repterére, az autókölcsönzőnél azért jót mosolyogtam. Mert, persze, nem azt a fajta autót kaptuk, amit ő kért. A VW helyett egy Peugeot 5008-as képét mutatta a hölgy a kijelzőn. Én pontosan tudtam, Dodóban épp mi játszódik le, meg azt is, hogy ezek után mire számíthatok az utazás során: folyamatos morgásra, hogy milyen sz*r ez a francia autó. Választási lehetőségként még valami Opelt kínáltak; végül maradtunk a Peugeot-nál.

Miután – nem kis küzdelem árán – sikerült az autóval elindulni (a telefonunk csatlakoztatása igencsak megizzasztott minket, és az autót is ki kellett kicsit szellőztetni, mert a korábbi utasok vizesen szállhattak be; így egyrészt belülről teljesen párás volt minden ablak, másrészt kissé büdös is volt az autóban), jött is a morgás. Mondtam Dodónak, hogy oké, értem, igaza van. De most ez van, és maradjunk abban, hogy minden nap, amikor elindulunk, kap öt percet, hogy kimorogja magát, de aztán inkább élvezzük a napsütést, a tenger és az olasz táj látványát, és a közös utazást. Hajlott a megegyezésre.

Puglia Olaszország legdélibb régiója. Ma az egyik legszegényebb is, de nem volt ez mindig így. Hiszen a Római birodalom előtti időkben is már a kelet kapuja volt, kereskedelmi és kulturális szempontból is: a görögök és az arabok is rajta hagyták kézjegyüket a területen. A régió öt tartományból áll, északról dél felé haladva Foggia, Bari, Taranto és Brindisi, valamint Lecce tartományából. A csizma sarkát részben a Taranto- és Brindisi-, valamint a Lecce-tartomány adja. Ezt a területet Salentonak vagy a Salentoi-félszigetnek is nevezik.

Aki Pugliába látogat, az utazáshoz hozzávesz egy fontos várost, látványosságot, Materát is. Mi is így tettünk. Meg kell azonban jegyezni, hogy Matera nem Puglia része, hanem Basilicataé. Viszont mindössze 65km-re van Baritól, így könnyen bevehető az úticélok közé.

Polignano a Mare

Bariból dél felé vettük az irányt. Első állomásunk Polignano a Mare volt, 48 km-re Baritól. Leparkoltunk a főtéren, a parkolóórába pedig elkezdtem bedobogatni a dobozban régóta gyűjtögetett és végre nem otthonfelejtett 5 és 10 centeseket. Jött egy pasi, aki ezt látva kissé meghökkent, hogy akkor ez most komoly? Láttam, hogy ő is szeretne jegyet venni. Hogy oldjam a feszültséget, lazán odavettem neki, hogy estig tervezünk maradni, mindezt nagy meglepetésemre, olaszul. A pasi nevetett egyet. Amit később nem értettem, mert kiderült, hogy amúgy nem beszél olaszul, mert francia. Engem viszont ez már nem érdekelt, mert megvolt a jegy, és az önbizalmam is, hogy hoppá, ez a nyelv most már sokkal jobban fog menni, mint februárban Szicílián. És a Nap is sütött, a Földünket energiával és fénnyel ellátó égitestünk. (Azok kedvéért, akik most olvasnak először, jelzem, hogy nem vagyok hajlandó a mai helyesírási szabályok szerint kis kezdőbetűvel írni a Napot és a Holdat. Naggyal viszont csak akkor helyes az írás, ha valamilyen tudományos szempontot hangsúlyozunk. Így minden alkalommal így fogok tenni, hogy mindenki elégedett lehessen.)

Mi :)

Dodó

A híres tengerparti öböl

A mészkő sziklákon ácsorogva

Vidám szoborral, vidám Fanni

Vidám Fanni tengerrel 


Polignano elsősorban a tengerpartjáról híres, mely csodálatos mészkő sziklabarlangokat és egy, a szárazföldbe benyúló strandot kínál a látogatóknak. Utóbbin nyáron nem kis zsúfoltság lehet…

A következő állomásunk a 19 km-re található Monopoli volt. Ez a kis halászfalu is egy a parti gyöngyszemek közül. Mindenképpen megér egy sétát, és akár egy jó ebédet is. Mi is kellően éhesek voltunk már, mire ideértünk, hiába kezdtük a napunkat Bari repterén egy cornetto, cappuccino párossal, ahogy Umberto Tozzi énekli az egyik nótájában. És, ha halászfalu, akkor együnk egy jó kis seafood-ebédet, nem igaz? Ez még az én húsmentes diétámba is belefér.

Monopoli utcácskája

A halászkikötő

Vár

Az előétel... :)


Monopolihoz közel található egy híres cseppkőbarlang is, a Grotta della Castellana. Nekünk nem volt az útitervünk része. Mivel láttuk, hogy közel van az úthoz, elgondolkodtunk rajta, ne vegyük-e be a napunkba, de végül úgy döntöttünk, hogy úgysem lehet mindent megnézni, elég lesz ez az első nap úgy, ahogy megterveztük. Így Monopoli és a bőséges ebéd után az aznapi szállásunk és az egyik legkülönlegesebb úticélunk, Alberobello felé indultunk tovább. Ez a városka rajta van a világ tíz legkülönlegesebb helye listáján is. Nem véletlenül…

A hely tényleg varázslatos! Olyan, mint egy mesevilág, mintha manófalvára tévedtünk volna. Az itt és a környéken található speciális házacskák a trullok. Olaszul mindehol trulli van kiírva; ez a trullo (pontosabban az il trullo) többes száma: i trulli. Van, amelyik 400-600 éves, de közel 1000 évesek is vannak köztük. Az építőanyag könnyen hozzáférhető volt a környéken: durvára vágott kövek, amelyeket szárazon raktak egymásra, így vastag és erős falakat építettek. A trullo kúp alakban végződik, egyre vékonyabb és vékonyabb kövek egymásra helyezésével, míg végül egy monolit által lezárt nyílást találunk, amelyet valamilyen díszítés koronáz. A trullo-k eredete az idők ködébe vész, de az útikönyvünk, melyet természetesen olasz nyelven vettünk meg Alberobelloban, hogy gyakorolhassak, megemlíti, hogy különös, hogy hasonló építmények Törökországban, a Teremtés könyvében említett Harranban is találhatók.

Alberobello sétáló utcája

Mi Alberobelloban

Még napsütésben odaértünk


A hotelünk :)

Az utcánk

A falu szűk utcáin barangolva varázslatos szépségű zugokra bukkanunk. Minden olyan, mint régen volt. Azt leszámítva, hogy annak idején a legszegényebbek laktak ezekben az épületekben. Ma pedig turistalátványosság, annak minden velejárójával; helyi termékeket, pl. kerámiákat árusító boltokkal, vendéglátóhelyekkel. Egyes tullo-k pompás kis hotelekké lettek átalakítva. Mi is egy ilyen kis házikóban laktunk.

Azért azon elgondolkodtunk, vajon a ma épülő házak közül hány fog ilyen stabilan és rendíthetetlenül állni 600-1000 év múlva? Amikor megépült a házikó, kik lakhattak benne? Milyen életük lehetett?  Mit csinálhattak esténként a házban? Mi az ágyon feküdtünk és nyomkodtuk a telefonunkat. Én a fotókat nézegettem és válogattam, Dodó meg bicikliket. Azt hiszem, a régi lakók biztosan nem gondoltak arra, hogy 600 év múlva is fognak a trullo-ban lakni. Ráadásul meleg és hidegvizes rendszerrel, tévével, légkondival, memóriahabos matraccal és párnákkal felszerelt szobában, szállodavendégek. A wifiről nem is beszélve!

Ahol mi lakunk Budapesten, vajon ki fog ott lakni 600 év múlva? Meglesz-e még a tízemeletes ház? Akkor is úgy fog süvíteni a szél a teraszajtó mellett, mint most? Vagy addigra végre leszigetelik majd? Esküszöm, valahogy visszajövök megnézni.

Reggel kibújok a trullo-ból (azért a fejet le kellett húzni :))

Napsütésre ébredtünk

Másnap reggel a fantasztikus reggelinket a főtér melletti reggelizőben fogyasztottuk el. Friss péksütemények és kekszek; a hölgyek hangsúlyozták, hogy minden helyi alapanyagokból, köztük helyi olivaolajból készült. A capuccionoról mit is írjak? Azt sehol nem tudják elrontani Olaszországban. (Egyébként a sütiket sem.) Mandulatejjel kértem; nos, a tejhab így is tökéletes volt, és olyan volt, mintha marcipános kávét innék. Itthon miért nem ilyen az íze a mandulatejnek?

A fiatal pincérlány elmesélte, hogy ő Bari mellett született, és ott is élt tini koráig. Akkor költöztek Alberobelloba. Azóta ott él. Nem tűnt elégedetlennek. Sőt, kifejezetten boldog volt.

Vajon miért utazunk? Miért nem jó – vagy nem elég jó – nekünk ott, ahol lakunk? Elégedetlenek vagyunk az életünkkel? Unalmas mindig otthon lenni? Szükségünk van az utazás, az új helyek megismerése nyújtotta izgalmakra? Kíváncsiak vagyunk más emberekre? Más kultúrákra? Meg szeretnénk nézni, máshol hogyan élnek az emberek? A hidegből a melegbe vágyunk? Vagy a melegből a hidegbe? Ki szeretnénk lépni a komfortzónánkból? Szeretnénk szuper izgalmas fotókat az Instagramra?

Ahányan vagyunk, annyi féle választ adhatunk ezekre a kérdésekre, ha feltesszük őket magunknak.

Engem biztosan hajt egy nagy adag kíváncsiság. De a Dodóval közös utazás élménye is. Érzem, megtapasztaltam az évek során, hogy jót tesz nekünk, ha utazunk, kirándulunk. Nemcsak magamról tudok meg új dolgokat, ha messze tájakon élő emberekkel beszélgetünk vagy beszívjuk a táj szépségét, különlegességét, kultúráját, hanem a kapcsolatunkról is. Az egymáshoz kötődésünkről is. És ez jó. Nekünk biztosan jó. Együtt lenni más körülmények között, közösen megoldani apróbb és nagyobb kihívásokat, amelyekkel otthon nem szembesülünk, együtt kipróbálni új dolgokat, új ételeket és italokat, jó dolog. Egyfajta fűszer a kapcsolatnak.

Ezek az utazásaink mind-mind lélektúrák is egyben. Nagyon sok minden szembe jön, ami elgondolkoztat bennünket a saját életünkről, emberi kapcsolatainkról, lehetőségeinkről. Én ezt szeretem. És, bevallom, azt is, hogy ezekről az utazásokról és lélektúrákról írhatok később.

És még egy dolgot nagyon szeretek ezekben az utazásokban. A végén együtt hazaérni, és újra örülni a hétköznapoknak.

Alberobelloban viszont ennek még nem jött el az ideje. Reggeli után várt ránk egy újabb izgalmas nap. Locorotondo felé vettük az irányt. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sanyi bá, köszönöm...

Az ötvenhez közeledve

Uszoda