Mezítlábas cipőben

Bő egy éve már, hogy megvettem az első mezítlábas cipőmet. Nagyon óvatosan kezdtem a barátkozást, mert ismerőseim közül többen is jelezték negatív tapasztalatukat a gyors váltással kapcsolatban. Bár kétségtelen, hogy ezek a cipők a természetesség reményével kecsegtetnek, nem szabad elfelejtenünk, hogy az általában hordott cipőinkben ettől az állapottól már eléggé messze kerültünk. Így kicsit hosszabb az út visszafelé.

A covid alatt vettem az első terepfutó-cipőmet. Borzasztóan kényelmesnek éreztem, az a vastag, puha talpú cipő volt. Amikor már több mint 1200km-t futottam benne, egy ismerősöm felvetette, nem kellene-e újra cserélnem. Én ezen akkor egyáltalán nem is gondolkoztam. Használom, amíg ki nem lyukad, ahogy régen a tenisz cipőket is, ez volt a fejemben. Innen tehát eltelt még egy kis idő, míg végül a cipővásárlás mellett döntöttem.

A döntést némi kutatás is megelőzte, meg érdeklődés, ki milyen gyakorlatot követ, mi alapján dönt. Ekkor hívta fel egy ismerősöm a figyelmemet a Futni születtünk című könyvre, melyet az újságíró és hosszútávfutó Christopher McDougall írt. Én pedig elolvastam. Ettől a pillanattól már nem csak azon gondolkoztam, hogy vegyek-e új futócipőt, hanem azon is, hogy milyet vegyek.

A könyv a mexikói tarahumara indiánok és a Réz-kanyonban rendezett első futóverseny történetét meséli el, miközben rávilágít, miért nem biztos, hogy jó választás a vastag, puha talpú futócipő. A tarahumara indiánok saruban futnak, a hozzájuk csatlakozó ultrafutók, például a híres Scott Jurek pedig vékony és lapos talpú, ún. mezítlábas futócipőkben.

Groundies

Mi is jellemzi ezeket a cipőket a boltokat általában megtöltő cipőcsodákkal szemben? Leginkább az, hogy pont ezeket a csodajellemzőket mellőzik: nincs sarokemelésük (ún. zéró-droposak), nincs vastag talpuk, mely azt ígéri, hogy elnyeli a talajfogásból a lábra ható erőket, és belsejükben sem tartalmaznak korrekciós technológiai elemeket (pl. boltozatemelést). Vékonyabb a talpuk, és a formájuk követi a lábformát: széles orrésszel rendelkeznek.

A könyvben idézett szakértők szerint minél inkább tehermentesítjük a lábunkat, minél több feladatot bízunk a lábunk helyett a cipőre, annál inkább elsorvadnak izmaink, ízületeink mozgástartománya pedig beszűkül. A láb veszít a ruganyosságából. A vastag cipőtalp megfosztja a talpunkat annak érzékelő funkciójától, amiből az következik, hogy kevésbé érezzük a talajt, és ennek köszönhetően kevésbé leszünk óvatosak. Bátrabban fogunk lépni, hosszabbakat, és nagyobb valószínűséggel érkezünk sarokra. Összességében ezáltal valójában nagyobb lendülettel huppanunk a talajra minden egyes lépésnél. Az ízületeinket, testünket ezért nagyobb terhelés éri, mintha olyan cipőben futnánk, amely nem ígér csillapítást.

Lehetséges, hogy a vastag talpú futócipők nem is tudnak annyi csodát, mint amennyit ígérnek? Vajon egészségesebb-e kevesebb kényelmi megoldást ígérő cipőben járnunk, futnunk?

Ezek a kérdések merültek fel bennem, és némiképp elbizonytalanítottak.

Persze, ez a cipőválasztási dilemma sokkal összetettebb annál, minthogy a vastag talpú és a mezítlábas cipő között válasszunk. Ahogy Őry István, a Legyél önmagad futóedzője című könyv szerzője kifejti, ülő életmódunknak például sokkal nagyobb jelentősége van abban, hogy a szabadidő-futók közel 80%-a megsérül évente legalább egyszer, mint a cipőválasztásnak. A sok ülés következtében ugyanis elgyengülnek a farizmok, feszessé válnak a csípőhajlító izmok, és beszűkül a csípő mozgástartománya. Futásnál mindez azt eredményezi, hogy a láb test mögötti mozgásíve beszűkül, amit úgy próbál a futó kompenzálni, hogy hosszabbakat lép. Ez pedig agresszív sarokra érkezést fog eredményezni, magyarázza Őry.

A cipőválasztással szemben a járásstabilitásnak is nagyobb jelentősége van a sérülések megelőzésében. Persze, ahány futó, annyi futóstílus; ebben sem vagyunk egyformák. Szélsőségesen fura futótechnikával is lehet eredményes és még egészséges is valaki. De általánosságban az a szakmai álláspont, hogy az agresszív sarokra érkezésen nem árt változtatni. Ekkor ugyanis a sarok nagy erővel becsapódik a talajba, miközben a térdízület szinte teljesen nyújtva van. Őry szerint ez hosszabb távon növeli a sérülések kockázatát.

Mi a helyzet velem?

Rengeteget elemzem magam, és igyekszem a tudomány mellett elsősorban a saját tapasztalataimat figyelembe venni.

Az teljesen egyértelmű volt tavaly nyáron, hogy én igencsak sarokra érkezem. Jól látszott ez a futócipőm talpának kopásából. 

A régi, Hoka futócipőm

Az is biztos volt, hogy hajlamos vagyok az esésekre, tehát a járásstabilitás terén sem teljesítek jól. A kihívás tehát kettős volt: milyen cipőben folytassam, illetve kellene-e és ha igen, mit és hogyan változtatnom a futóstílusomon.

Bő egy hónap járkálás után futottam először az Altra futócipőmben. Ennek már nem olyan vastag a talpa, mint a Hokának, széles orrésszel rendelkezik és zero dropos.

Altra futócipő

Az igazság pedig az, hogy innentől egyszerűen képtelen voltam visszavenni a Hokát. Az, hogy a cipő talpa vékonyabb, és nincs benne emelés, egyáltalán nem zavart. Amit pedig kifejezetten imádtam, az a széles orrész volt. Innentől ugyanis nem fájt a nagy lábujjam (ami ekkor már évek óta szenvedést okozott).

A futótechnikámon is változtattam. Ehhez rövidíteni igyekeztem a lépéseimet, növeltem a lépésfrekvenciát. Ez egyáltalán nem volt könnyű feladat, több hónap alatt is igencsak lassan haladtam. Ami segítség volt számomra, az a zene: Scott Jurek tanácsára (melyet az életrajzi könyvében olvastam), olyan lejátszási listát kerestem, melynek ritmusát követve percenként 180 lépésre növelhettem a lépésszámot.

Azóta az utcai cipőimet is szépen, lassan mezítlábas cipőkre cseréltem. 

A februári síbalesetem után a futáshoz nem tudtam visszatérni; ekkor kezdődött a máig tartó táncfutásos fejlődésem. Egyúttal a Groundies All terrain cipőmre váltottam, amelynek semmilyen párnázása nincs a talpát illetően. Egy vékony gumitalp és kész. Bő fél év alatt 520km-t gyalogoltam benne, átlagosan havi 74km-t. Vagyis táncfutottam. Ehhez új zenelistákat kellett készítenem. A 140bpm-es zenékkel kezdtem, majd augusztusban ezt már lassúnak éreztem, így 150-es zenékre váltottam. A múlt héten csúcsot táncfutottam itt a Hárshegyen: 9,28p/km lett az új rekordom. Tegnap pedig kipróbáltam a 160bpm-es zenéket, és ezzel 9,03p/km-re gyorsultam.  Ez valójában már a korábbi, kényelmes hegyi futótempómnak felel meg (itt a Hárshegyen a futóköreimben 220-260m szint is benne van).

És ami nagyon fontos: ebben a bő egy évben egyetlen egyszer sem estem el. A rövidebb és a mezítlábas cipő inspirálta óvatosabb lépéseknek köszönhető mindez, ebben teljesen biztos vagyok.

Persze, azért a gyaloglás különböző fajtáit is kikutattam a neten: ha sportos gyaloglásban gondolkozunk (ezt nevezem én táncfutásnak, mert tényleg olyan, mintha az ember táncolna), három kategória létezik. A brick walking és a power walking között a sebesség és a pulzusszám a különbség: utóbbi gyorsabb és kicsit magasabb pulzustartományt is ér el az illető ezáltal. De a brick walking is intenzívebb mozgás, mint a szokásos utcai séta. A race walking, vagyis a versenygyaloglás értelemszerűen a leggyorsabb, és itt technikai szempont is érvényesül: ugyanis amellett, hogy egy lábnak mindig a talajon kell lennie (ahogy minden gyaloglásnál történik), még a nyújtott láb is feltétel a lépésnél. Ez eredményezi a fura csípőmozgást.

Én nem táncfutok nyújtott lábbal, igyekszem kímélni a térdemet. Viszont az intenzív csípő- és felsőtest-mozgás így is megvan, és ebből adódik a mozgásforma táncolós jellege.

A cipőtalpamat szemlélve pedig meg kell, hogy állapítsam, hogy még mindig sajnos kissé féloldalas vagyok a sérülésem miatt. A jobb lábamban az ülő- és a peroneusideg sérülése miatt, bár ezt táncfutásnál nem érzem, még mindig merevebb, és sarokra érkezősebb a lépésem.

Groundies talpkopása


Túrabakancs-kihívás?

No, ez is egy jó kérdés! Tavaly télen egy alkalommal úgy döntöttem, hogy az Altra futócipőmet veszem fel, amikor itt a János-hegyen túráztunk. Meglepetten tapasztaltam, hogy bár ez a cipő egy vékony, nyári cipő, egyáltalán nem fázott benne a lábam. Ami a bakancsban télvíz idején még vastag gyapjú zokniban is mindig lefagy. Nem beszélve arról, hogy bakancsban minden egyes alkalommal fájt a térdem is, és bedagadt a lábam estére. Kicsit utánaolvastam a Pubmeden. Milyen hit él bennünk? Azt gondoljuk, azért jó a magasszárú cipő, mert védi a bokát. Túrázás közben pedig ez fontos, hiszen az ilyen-olyan köveken, kiálló fagyökereken könnyen megbillenhet a bokánk, és már kész is a sérülés. Tanulmányok viszont azt sugallják, hogy nem igazán bizonyított, hogy magasszárú túrabakancsban kevesebb lenne a bokasérülés, és vajon így az előnye valóban létezik-e a hátrányaival szemben. Mert azzal, hogy a bokát tehermentesítjük, vagyis kíméljük a bokaizmokat, szalagokat, beszűkítjük a bokamozgásokat, a testünkre ható összterhelés nem fog csökkenni. Pusztán áttevődik. Például a térdízületre. De utána akár feljebb is, a csípőízületre.

Gyakorlatilag most ugyanazokat a cipőket hordom túrázáshoz, mint a táncfutáshoz. A térdfájás így nem jelentkezik, és a lábam sem fázik hideg időben, és nem dagad be a túra végére (nyilván, mert mozog a boka, működik a vérkeringés).

Persze, azért nem dobom ki a túrabakancsomat. De hacsak tehetem, inkább félcipőben fogok túrázni a jövőben.

Hogyan válasszunk cipőt?

Összeségében azt gondolom, hogy tekintettel arra, hogy azt, hogy mi hol fáj, és mikor miért sérülünk le, a cipőn túl sokkal inkább az életmód befolyásolja. Így, ha cipővásárlásra kerül a sor, válasszuk azt, amelyikben szívesen mozgunk. Hiszen ez a legfontosabb! De azért azt se felejtsük el, hogy egyáltalán nem baj, ha egy-két nagyobb kő vagy kiálló fagyökér némi talpmasszázs keretében óvatosságra int bennünket.


Ha valakit érdekel a tudományos oldal, íme néhány Pubmed-tanulmány a témában:

Influence of the Heel-to-Toe Drop of Standard Cushioned Running Shoes on Injury Risk in Leisure-Time Runners: A Randomized Controlled Trial With 6-Month Follow-up - PubMed (nih.gov)

Adaptation of running pattern to the drop of standard cushioned shoes: A randomised controlled trial with a 6-month follow-up - PubMed (nih.gov)

Influence of shoe drop on running kinematics and kinetics in female runners - PubMed (nih.gov)

Contributions to the understanding of gait control - PubMed (nih.gov)

Influence of shoes and heel strike on the loading of the hip joint - PubMed (nih.gov)

The influence of footwear on knee joint loading during walking--in vivo load measurements with instrumented knee implants - PubMed (nih.gov)

Increasing preferred step rate during running reduces plantar pressures - PubMed (nih.gov)

Lower extremity joint loads in habitual rearfoot and mid/forefoot strike runners with normal and shortened stride lengths - PubMed (nih.gov)

The influence of shaft stiffness on joint kinematics and kinetics during hiking - PubMed (nih.gov)

Effect of boot shaft stiffness on stability joint energy and muscular co-contraction during walking on uneven surface - PubMed (nih.gov)


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sanyi bá, köszönöm...

Az ötvenhez közeledve

Uszoda